Genel Gerçek Kaçış Oyunları Öğrenci

23 Nisan – 19 Mayıs Öğrenci indirimi !

Yine bir Öğrenci İndirimi , yine fırsat , yine öğrencinin dostu, gençlerin kankası olarak karşınıza çıkan Escapist. Ve bu sefer muhteşem bir fırsatla çalıyoruz kapınızı. Ey genç arkadaşlar, duyduk duymadık demeyin, 23 Nisan 2017 ve 19 Mayıs 2017 tarihleri arasında öğrencilere harika bir indirimimiz var.

Dıdım dım dıdım. Heyecanlı mısınız ? Keza ben öyleyim, yine muhteşem bir öğrenci indirimi ile karşınıza çıkmış durumdayız. Bu sefer nasıl bir şey olacak diye merak ediyorsanız bu sefer ki indirim sizi yüzdelerle uğraştıracak bir indirim değil. Hazır mısınız ?

Evet arkadaşlar, açıklıyorum. 23 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arası, öğrencilere sadece 25 TL .

Öğrenci İndirimi : 25 TL

Tam olarak şöyle işliyor dostlar. Bu sefer hafta sonu da dahil. Saat 6 dan önceki tüm seanslarımızda, herkesin öğrenci olması şartıyla, en az 4 kişilik öğrenci gruplara, oyunlarımız kişi başı sadece 25 TL. Yani kısaca açıklamak gerekirse. En az 4 tane öğrenci olarak geldiğinizde size oyun kişi 25 toplam 100 TL olacak eğer 5 kişilik öğrenci grubu halinde gelirseniz yine kişi başı 25 toplam 125 TL olacak. Ama unutmayın sadece 6 dan önce ve gruptaki herkes öğrenci ise geçerlidir bu indirimimiz.

Daha beklemeyin toplayın zeki  veya komik bir kaçış grubu ve derhal gelin. Bu indirim kaçmaz arkadaşlar 🙂

Neden böyle bir indirim yaptık diye soracak olursanız. Bu sene özellikle öğrenci arkadaşlarımız için yorucu bir sene oldu. Herkes dışarıda bir şeylerin derdinde iken biz zorlaşan sınavı ve artan sınav streslerini fark etmedik değil. Bu yüzden 23 nisanda öğrenci arkadaşlarımıza güzel bir sürpriz yapmak istedik.

Biraz düşündükten sonra 23 nisan çocuk bayramı ve 19 mayıs gençlik bayramını birleştirerek bu tarihler arasında öğrenci arkadaşlarımıza güzel bir indirim yapmaya karar verdik . Umarım öğrenci arkadaşlarımız yani sizlerde bu indirimden memnun kalırsınız. Umarım hediyemizi beğenirsiniz.

Bir de unutmadan sınava girecek olan bütün arkadaşlarıma buradan bol şans diliyorum ve sınavdan çıkmış arkadaşlarıma ise geçmiş olsun diyor ve güzel sonuçları olmasını diliyorum . Bu seneki yoğun sınav stresinden kaçmak isterseniz koşun gelin arkadaşlar . Her türlü sorunuzu ise yeni açılan alo kaçış hattımıza : 0532 299 60 10 whatsapp yolu ile mesaj atarak sorabilirsiniz 🙂

Genel Gerçek Kaçış Oyunları Özel Günler

Alo Kaçış Hattı Kuruldu

Alo Kaçış Hattı; Buralarda daha fazla duramıyor musunuz ? Artık tamamen kaçıp gidesiniz mi var ? ” Yetti bana, toplarım pılımı pırtımı, kaçar giderim bu diyarlardan ” mı diyorsunuz ? Yoksa sadece kaçmak için mi kaçasınız var ? Belkide sadece canınız sıkılmıştır ? Kim bilir ? Derdiniz her ne olursa olsun, eğer kaçasınız varsa buyurun whatsapp üzerinden bize danışın; Alo Kaçış Hattı : 0532 299 60 10

#kacasimvar

Evet arkadaşlar yanlış duymadınız, alo kaçış attı resmi olarak açılmış bulunmaktadır. Artık kaçasınız var ise, buralardan uzaklaşmak ve bambaşka diyarlara gitmek istiyorsanız bize whatsapp’tan ulaşabilirsiniz.

Nedir bu Alo Kaçış Hattı ?

Aslında tam olarak sorularınıza cevap verebileceğimiz yeni bir platform diyebilirim. Fiyatlarımızı mı merak ettiniz ? Buyurun yazın hemen cevap verelim. Gelmek mi istiyorsunuz ? Yerimiz ? Hemen konum atalım . Terk mi edildin ? Arkasına bakmadan çekip gitti mi ? Daha iyilerini hak ediyorsun. Gelin bizle dertlerinizi paylaşın, daha sonra ise buyurun gelin oyunlarımıza misafir olun. Sizi karşılayalım ve unutulmaz deneyimler yaşatalım.

Alo Kaçış Hattının sunduğu imkanlardan faydalanıp, daha çok insanın bizimle iletişime geçmesini en içten şekilde diliyoruz. Bu şekilde hem bir çok insanla iletişim kurup yardımcı olmayı, hem de keyifli dakikalar ve konuşmalar yaşamayı planlıyoruz.

Sizde artık normal bir mesaj ile ulaşabilirsiniz bize. Kaçış oyunları ile ilgili her sorunuzu bize alo kaçış hattından yöneltebilirsiniz. Biz de cevaplamaktan keyif alırız 🙂 Hemen mesaj atın, hemen dönelim. Aklınıza takılan, kaçış oyunları ile ilgili bilmediğiniz, öğrenmek istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

İşin komik tarafı, açıldığımızdan beri en çok buna benzer, sevgili problemleri ile ilgili mesajlar alıyoruz. Ayrılık mevsimi midir nedir anlamadım ki ? Her ne olursa olsun üzmeyin kendinizi dostlar. Escapiste gelin, eğer dertleşecek isek beraber dertleşelim,kaçacaksak beraber kaçalım. Ne olursa olsun beraber yapalım 🙂

Kaçış oyunlarımıza gelmek isterseniz rezervasyonlarınızı buradan yapabilirsiniz. Bir de neden kaçış hattı diye soracak olursanız. Bir sürü sebebi var, sosyal fobisi olanlar daha rahat ulaşabilsin, telefonda konuşmayı sevmeyenler daha rahat ulaşabilsin, bizle iletişime geçtiğiniz zaman daha özel ve daha kişisel bir deneyim yaşayın. Bir de son zamanlarda herkesin #kacasivar . Ondan yani 🙂

Aile Eğlence Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Aileler Neden Kaçış Oyunu Oynamalı

Bir önceki yazımızda aileler için uygun kaçış oyunlarından bahsetmiştim. Ama aileler neden kaçış oyunu oynamalı diye merak ediyor olabilirsiniz diye düşündük bir de böyle bir yazı yazalım dedik.

Aileler neden kaçış oyunu oynamalı ? Size çok basit ve net bir cevap verebilirim aslında . ÇOK KOMİK. Ciddiyim çok komik anlar yaşayacaksınız. Her gün gördüğünüz ,yan yana olduğunuz insanların, bir anda böyle bir şey için ciddileştiğini görmek paha biçilemez. Hele bir de o kişilerin çok kişisel tepkileri veya huylarını oralarda izlemek cidden çok keyifli. Kendinizi komik ve eğlenceli bir aile ortamında bulmak istiyorsanız kaçış oyunu kesinlikle oynamalısınız.

Ama tabi ki tek sebebi bu değil. ” Biz dahiler ailesiyiz ” diyebilir ve bütün bulmacaları hızlıca çözüp iyi bir puan yapmak isteyebilirsiniz. Eğer böyle iseniz aile aktivitesi olarak kaçış oyununa gelebilir ve hem birbirinizin hem de kendinizin analitik düşünce yapılarınızı gözlemleyebilir ve beraber nasıl bir takım olduğunuzu inceleyebilirsiniz.

Herkes bu tarafa dikkat etmez ama kaçış oyunları aynı zamanda harika iletişim bağı oluşturma egzersizleridir. En iyi arkadaşınız ve ya 40 yıllık akrabanız veya anneniz, çocuğunuz, babanız bile olsa aranızdaki iletişimin ne kadar iyi olduğunu bilemezsiniz. Özellikle bu gibi durumlarda nasıl olduğu ortaya çıkar. Bulduğun ipucu ve cevapları paylaşma kendini anlatabilme ve karşındakini anlama gibi etkenler karşınızdaki ile olan iletişiminizi belirler. Ve bunu bir kaçış oyunundan daha iyi nerede yapabilirsiniz.

En aile biziz !

Eğer  iletişiminizin harika olduğuna inanıyorsanız. Bulmaca çözmekte üstünüze yoksa. Babalarınız boş zamanda çılgınca sudoku çözüyorsa. Anneniz her yalanınızı tereyağın’dan kıl çeker gibi seziyor ise. Çocuklarınız koşarak obua çalabiliyor ise . Bütün komşularınız sizi kıskanıyorsa . ” En aile biziz ” diyorsanız. Buyurun gelin kaçış oyunlarımızda ağırlayalım sizi 🙂

Aile olmak !
Aile Eğlence Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Aileler İçin En Uygun Kaçış Oyunları

Aileler için en uygun kaçış oyunları nelerdir ? Öncelikle aile nedir ? Aile çekirdek ve geniş ail . . . .Şaka şaka . Aile ‘nin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer aileyseniz, hep beraber güzel vakit geçirmek için size En uygun kaçış oyunlarından bahsedelim.

Öncelikle hatırlatalım korku oyunlarımız +15 olduğundan ve genelde sakin bir aile aktivitesi sayılamayacağından çok fazla korku oyununa girmeyeceğim. Fakat biz böyle bir aileyiz bizi korkutun diyorsanız ve çocuklarınız 15 ve üzeri yaşında ise sizin için direk Salgın ve Metruk oyunlarımızı tavsiye ediyorum. Aman dikkat edin. Metruk oyununa giren aileler daha önce muhtara güvenip telef oldu. Salgında’ki ailelerin çocuklarını ise zombi yedi aman diyeyim.

Ha bir de korku oyunlarımıza hamilelik, panik atak, anksiyete, epilepsi, klostrofobi, astım veya kalp durumları olanları malesef korku oyunlarımıza alamıyoruz buda burada bir bilgi olarak dursun.

Aileler için uygun oyunlarımız;

1796

Aile ile oynanabilecek oyun dendiği zaman benim ilk aklıma gelen oyun açıkçası 1796 dır. Neden diye soracak olursanız. Ben her zaman zaman yolculuğunu sevmişimdir ve bu yüzden hep düşünmüşümdür. Ailemle geçmişe gitsem nasıl olurdu diye. Baya komik anlar yaşanırdı. Hele birde geçmişte araştırma yapıyorsak ? 1796 konusu itibariyle sizi 1796 yılında bir evin çatı katında araştırma yaptırıyor. Ailemin halini düşününce baya eğleniyorum. Annem sıkılıp otururdu ilk 20. dakikadan . Babam gaza gelir çözmeye çalışırdı. İnatçı bir de çözene kadar uğraşırdı. Düşündüğünüz zaman aile ile kaçış oyunu komik olabilir ama iletişiminiz iyi ise çok başarılı da olabilirsiniz ama 1796 aile oynanabilecek oyunlardan bir tanesi.

Agatha’nın Anahtarı

Bir diğer oyunumuz ise Agatha’nın anahtarı, işte bu oyun tam dedektif kafalı aileler için. Çocuklarınızın her türlü yalanını yakalarım diyorsanız ve bu konuda iddialı iseniz bu oyun tam size göre.Bir otelde geçen bu oyunda; bir ölümün sebebini bulmanıza yardımcı olacak bir yazı var ve o yazıya ulaşmak için, yazının bulunduğu kasanın anahtarını bulmalısınız. Anahtar ise bu otelde. Otele girip otelde tam bir dedektiflik işi yapıyorsunuz. Sadece dedektif aileler değil ama çocukları dahi olan ailelerinde çok seçtiği bir oyun olan Agatha’nın Anahtarı, Ahmet Ümit’in “Agatha’nın Anahtarı” adlı kitabından uyarlamadır.

Bu da böyle bir aile . . .
Gerçek Kaçış Oyunları Öğrenci

Öğrenci İçin En Uygun Kaçış Oyunları

Öğrenci; doğal ortamlarında az parası bulunan. Korkmayı ve korkutmayı seven canlılardır. Aralarında korkmak ve korkutmaktan ziyade, bulmaca çözmek ve zekasını göstermek isteyende bolca vardır. Genel olarak öğrenciler için kaçış oyunları tam anlamıyla vakit geçirmeleri gereken merkezler olmalıdır.

Daha önce YGS ve YGS 2.0 konulu yazılarımda da belirttiğim gibi. Öğrenci iseniz kaçış oyunları tam size göre. Neden ? Diye soracak olursanız ilk söyleyeceğim şey şu olacaktır; şehrin göbeğinde derslerinizden vakit bulduğunuz anda rahatça gelebilirsiniz. Oyunlarımız sadece 1 saat sürer ve temin edebilirim ki grubunuzun potansiyeline göre o 1 saat üzerine haftalarca konuşacak malzeme çıkartabilirsiniz. Özellikle öğrenci grupları oynadığı zaman, o kadar komik sahnelere tanık oluyoruz ki. Aklınız durur.

Öğrenci denilen varlık zaten okul tarafından yeterince sıkılmakta ve darlanmakta. Bu yüzden nefes alacak vakit bulduğunuzda gelip burada korku oyunlarımızda çıldırabilirsiniz. +15 yaşında olmak kaydı ile tabi ki. İstediğiniz gibi bağırıp çağırıp küfür edebilirsiniz. Açıkçası o kadar korkunca biz bile küfür ediyoruz. İnanın bana meditasyon yapmış gibi olacaksınız.

Gelmemeniz İçin Hiçbir Sebep Yok !

Eğer ki derdiniz paranızın olmaması ise onunda çözümü var. Hafta içi saat 6’ya kadar olan tüm seanslarımızda %25 öğrenci indirimimiz var. Bu yüzden bahane kabul etmiyoruz. Gelin ve hayatınızın en eğlenceli saatlerinden bazılarını yaşamaya hazır olun Eğer cesur iseniz Gelin ve Sıfır Noktası , Salgın, Metruk oyunlarımızı oynayın. Ufak bir tavsiye panik butonuna basalım mı basmayalım mı diye tartışmaya girmenizi kesinlikle önermeyiz. Malum dağınık dikkatlerinizden faydalanıp sizi avlamaya çalışan şeyler olabilir. Eğer zekanıza güveniyorsanız buyurun, 1796 , Agatha’nın Anahtarı veya Kutsal Hazine oyunumuz deneyin. Fakat pek kolay değildir uyarayım. Kendinize güvenin fakat oyunları sakın küçümsemeyin:)

Her şey bir yana, öğrenci ruhuyla oynanan oyun kadar enerjik bir oyun yoktur. Bizim içinde sizleri izlemek gerektiğinde ipucu vermek ve ipuçları ve bulmacalar üzerinde çalışmalarınızı izlemek çok keyifli ama özellikle korku oyunlarında o korktuğunuz anın üzerine hep bir ağızdan küfür etmeniz bizi bizden alıyor arkadaşlar. Haydi buyurun gelin, eğlenmeye ve korkmaya hazır olun !

Dağılın !

 

Genel Gerçek Kaçış Oyunları Özel Günler

Kaçış Oyunlarında Sürpriz ve Özel Günler

Kaçış oyunlarında sürpriz ve özel günler dediğimizde aslında aklınıza çok ilginç şeyler gelebilir. Çünkü  özel günler zaten başlı başına değerli ve mutlu günlerdir. Bunu bir de kaçış oyunu ile kombine ederseniz unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Aslında kaçış oyunları genel olarak bu tarz şeylere çok müsait. Özellikle sürpriz yapmak istiyorsanız. Kaçış oyununda etrafı araştırırken bir anda karşınıza bomba gibi bir sürpriz çıkması çok zevkli olmaz mıydı ? Bazen hayat kaçmayı gerektirir. Kaçarken de durup kutlamayı. Eğer bir gün içinizden birilerine sürpriz yapmak veya çeşitli günleri daha farklı kutlamak isterseniz eğer size nasıl olabildiğine dair iki ufak örnek vereyim.

Doğum günün kutlu olsun, şimdi kaçabilir miyiz ? zombi geliyo !

Evet kimi insanlar odalarımızda doğum günü kutladılar. Tabi yanlış anlamayın odaya pasta sokmak falan yasak fakat isteğe göre farklı varyasyonlarda kutlamalar yapabilirsiniz. Örneğin 4 arkadaş odada araştırma yapıyorsunuz tabi doğum günü olan kişi hariç hepiniz haberdarsınız ki ; Şu spesifik puzzle çözülüp bir sonraki kutu veya çekmece açıldığında içinden bir sonraki ipucu çıkacak. Ve yanında bir de sürpriz hediye bir şey çıkacak. Bu yüzden spesifik olarak o kişinin o kutuyu veya çekmeceyi açtığından emin olacak şekilde hareket ediyorsunuz. Ve sonrası neşeli bir anı.

Veya eğer hafta içi ise bize pastanızı getirin. Game master’larımız sizi ellerinde doğum günü pastasıyla beklesinler ve oyundan çıktığınızda ” SÜÜÜÜÜRPRİİİİİİZ ” . Eğer ikisi de yetersiz diyorsanız ikisini birden de yaparız 🙂

Benimle evlen, Agatha’nın anahtarını çilingire yaptırtırım ben senin için!

Evet yanlış duymadınız. Oyunlarımızda evlenme teklifleri de oluyor. Hemde sandığınızdan çok daha sık. Biraz önce anlattığım çekmece ve kutuda bulunan sürpriz gibi. Yeni çözülen bir puzzle ardından karşınıza kocaman bir sürpriz çıkabilir. Bu şekilde teklif etmenin baya etkili olduğuna yıllar içinde şahit olduk . Hatta hanımlar evet desin diye korku oyununa sokup sonra tam oyunun çıkışında yüzükle karşılaştıranlar bile oldu 😀 . Bu şaka tabi ki fakat korku oyununda teklif eden olmadı değil. Biz de girişte gergin olan hanımların, genelde çıkışta baya memnun çıktıklarını tespit ettik 🙂

En yaratıcı evlilik teklifi ve en eğlenceli doğum günü gibi özel günler organizasyonları için bizleri 0212 272 71 50 no’lu telefondan arayabilir, beraberce bu önemli gününüzü planlayabiliriz.

Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Hayallerinizdeki Ülkelere Kaçış

Başka ülkelere kaçış derken . . . tam böyle değil.

-Abi , Almanya’ya gidelim orada ekonomi süper. -Hayır Abi, bence Paraguay’a gidelim hem ucuz hem sıcak hem de cumhurbaşkanı vosvosa biniyo.-Yok yok bence Rusya’ya gidelim. Kızlar var. – Ay o zaman İsveç’e gidelim ayol, orada da erkekler var.

Bu tarz konuşmaların pek arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle de genç arkadaşlarımızın ” başka ülkelere kaçış ” diye yanıp bittiği zamanlardayız. Tabi ki herkesin hayali başka. Herkesin hayali kendine. Bu hayaller başka  ülke değil başka şehir de oluyor bazen. Fakat, son bir iki ay içerisinde yurt dışına yapılan başvurularda %200 artış olmuş durumda. Tabi gitmek isteyenlerin arasında hovardalık yapma amacı ile gitmek isteyende yok değil. Ama genel olarak başka ülkelere kaçış havası hakim.

Ama şimdi bu o kadar kolay bir şey değil. Başka ülkelere kaçış dediğinizde, bu işi legal yollardan yapacaksanız bunun vizesi var, pasaportu var, başka bir ülkeye kabulü var, okula kabulü var, oturma izni var. Var da var. Yani Başka ülkelere kaçış pek öyle kolay değil. Keşke dünyamız sınırları ve ülkeleri olmayan bir yer olsaydı ve herkes mutlu mesut birbirini incitmeden ve sınırlarla kısıtlanmadan yaşasaydı. Ama böyle bir ütopyaya maalesef sahip değiliz arkadaşlar. Bu yüzden elimizdeki ile en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Elimizden gelenin en iyisinin de işe yaramadığı anlar olabilir. Ne yaparsanız yapın imkanlarınız el vermeye bilir. Sonuçta dünya burası her an her şey olabilir. ki bu da çok normaldir. Diyelim planlarınız işe yaramadı.

Çözüm Escapistte ! Başka ülkelere hatta evrenlere kaçış.

Şimdi dedim ya o iş öyle kolay değil diye. Hakikatten çok zor demek istiyorum aslında. Kaçamaya bilirsiniz arkadaşlar ve bu çok normal. Kabul edilemeye biliriz başka ülkelere veya durumumuz el vermeye bilir. Ne kadar can sıkıcı olursa olsun siz kendinizi üzmeyin. İlla da “bir yerden kaçasım vardı benim ya” diyorsanız, Buyurun gelin bizim odalarımızdan kaçın. Ha fakat uyarmalıyım sizi. Bizim odalarımızda öyle çantada keklik değildir.

Buyurun gelin sizi ağırlayalım karşılıklı bir çay, bir kahve içelim. Memnun olmadığımız durulardan beraber yakınalım. Sonra sizi kaçış oyunlarımıza misafir edelim. Orada sadece misafir kalmayın, baş rol olun ve kendinizi bambaşka bir hikayenin içinde bulun.

KAÇMAK İÇİN–> ALO KAÇIŞ HATTI : 0532 299 60 10

Başka ülkeye uçamaz isem, ben de ormana uçarım arkadaş.
Genel Gerçek Kaçış Oyunları Sınav

Sınavdan Kaçış – YGS Edition V 0.2

Merhaba sevgili sınav zedeler, önceki YGS yazımızda, sınava girdikten sonra sonunda çıkıp kendinizi bir kaçış oyunu ile ödüllendirmekten ve kaçış oyunlarının hayatta size kazandırdıklarından bahsetmiştik. Yarın büyük gün, sonuçlar açıklanacak, peki ya siz bunun heyecanı ile ne yapacaksınız ?

Öncelikle bütün, sınav tarafından bitap düşürülmüş ve sınav stresine yeniden girecek arkadaşlarımıza yeniden başarılar diliyor ve geçmiş olsun diyorum. Bundan hemen hemen iki hafta kadar önce bir YGS sınavı atlattık ve 28 mart günü bu sınavın sonuçları açıklanacak. Peki bu sonuçlara katlanmaya hazır hissediyor muyuz ? Sonuç iyi de olsa kötü de olsa size tavsiyem şudur; ” Notun ne olursa olsun, aldığın nottan kaçma, iyi ise iyi kötü ise kötü, iyi ise kutlarsın kötü ise merak etme çalışır düzeltirsin. Ha illa bir şeyden kaçasın var ise buyur gel bizim odalardan kaç (korkuya gelirsen, söz çok korkutmak yok. (yalan.))

İyi bir not aldığın için kendine oyun hediye et  veya aldığın kötü notu bir süreliğine unutmak için gel ve sakinleş. Merak etme hayat devam ediyor ve bu notlar işinize yarayacak olsa da bu notlar her şey demek değil.

Kıyamet beni durduramaz aklımla kurtulurum diyorsan; Sıfır Noktasın’dan kurtulmak için hayatta kalmayı bildiğin kadar sayısal bilimlere de yatkın olmalısın  adamım.

Zombi’de neymiş babası gelse durmam diyorsan; Salgın’da seni ailece bekleyen tatlı Zombiler var özellikle sınavda yaptığın puanı beğenmişler ve seninle tanışmak istiyorlar.

Benim oyunlarla işim yok ben bu kıyameti durdururum diyorsan; 1796 yılında dönmelisin. Kaptan Howard’ın evinde bir sınavda kurman gerektiğinden daha fazla bağlantı kurman gerekecek.

Ben büyük adam olacağım küresel ısınmayı durdurucam diyorsan; Harika çünkü 2048 yılında Kutsal Hazineler ile dolu Keops piramitleri tamda bu sorunun çözümü için olman gereken yer.

İlla da zekamı kanıtlayacağım diyorsan ;  Agathanın Anahtarın’ı bulmak için zekadan fazlasına ihtiyacın var dostum. Detayları görebilen bir göz ve bir detektifin soğuk kanlılığı.

Ben sadece çılgınca çığlık atıp deşarj olmak istiyorum diyorsan; Gel, kim olursan ol gel. Metruk’ta seninle oynamak isteyen bir sürü anlayışlı “şey” var.

 

Dünya Tiyatrolar Günü Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Kaçış Oyununda Tiyatro Oynamak !

Kaçmak ya da kaçmamak işte bütün mesele bu ! Yani kaçış oyunuyla bağdaştırdınız mı kafanızda ? Aslında pek zor değil . Kaçış oyunlarında da senaryo var tiyatroda da var, sadece elinize verilmiş bir metin yok. Onu da siz yaratacaksınız.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü !

Öncelikle herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro gününü kutlarım. Tiyatrolarımızın fazlası ile azaldığı şu dönemde güzel bir oyun görebilmek cidden bir ayrıcalık. İçinde bulunduğumuz Trump AVM’nin içerisinde B3 katında tamda Escapist’in bir üst katında bir tiyatro olması da bence büyük lütuf.

Gerek oyuncular gerek yazarlar gerekse tiyatro okullarının yer yer faydalandığı kaçış oyunlarında kendi takımınızla kurabileceğiniz çok sihirli bir sahneniz olabilir. Evet belki sizi kameradan izleyen Game Master’lardan başka izleyiciniz olmayacak. Ama kendinizi bir saatlik bir senaryoda kaybetmemeniz gerektiğini göstermez.

Evet, bazı insanlar oyunlara girip onlara verilen hikayeye göre karakterlere bürünüp o oyunlarda, oyun oynadılar. Oyunlarda oyun oynamak gerçekten çok ilginç gelse de kulağa aslında bir tiyatrocu açısından düşündüğünüzde, elinizde harika bir set ve hazır bir hikaye varken, neden o role bürünmesin.

Tiyatro Hayattır,

Ve hayatların her biri orada yeniden ve yeniden canlanır. Zaman içerisinde kaçış oyunlarının bu hayatları canlandırabilmek için de harika pratik mekanları olduğunu görmüş olduk.

Bir keresinde bir tiyatro okulu kendi öğrencilerini getirip farklı oyunlara sokmuştu. Öğretmenler, öğrencilerine girmeden önce ” Sizi izliyor olacağız ve yüzlerinizde mimik görmek istiyoruz ” demişlerdi. Gerçekten de oyuncular aldıkları hikayenin üzerine kendi karakterlerini belirlediler ve oyun boyunca o karakterde kaldılar.

Bir tane korku oyununda bir oyuncu, korkunun karşısında donup kalan bir karakteri oynamıştı, oyunda korkuya dair bir şey olduğunda gerçekten de kaçmayıp orada öylece durdu. Diğer arkadaşlarının onun kolundan tutup götürmesi gerekti ve öyle de oldu.

Başka bir oyunda bir oyuncu zeki bir karakter seçmek istediğini söyledi ve evet zekice konuşuyordu fakat oyundaki bir kaç bulmacayı çözemedikten sonra oyunu bırakıp bir köşede bozuk bir şekilde oturdu. Evet belki gerçekten çok zeki bir insanın IQ’sunu taklit edemezsiniz fakat egosunu kesinlikle edebilirsiniz.

Her Şey Deneyim

Ne olmak istersen ?

Biz de bu deneyimlerden sonra. Escapist ailesi olarak, kaçış oyunlarının sadece oyunlardan ibaret olmadığını ama oynayana göre içeride yeni hikayeler ve hayatların doğabileceği, özgür senaryolu sihirli odalar olduğunu fark ettik. Bütün oyuncularımızın dünya tiyatrolar günü kutlu olsun.

Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Kaçış Oyununda Fiziksel Etkinlik

Fiziksel etkinlik bir kaçış oyununda ne kadar var ? Ortalama bir kaçış oyununda maksimum nasıl bir fiziksel engelle karşılaşabilirsiniz ? Kaçış oyunları sizi ne kadar yorabilir ?

Kaçış oyunlarında fiziksel etkinlik ve aktivite bulmak pek kolay değildir . Çünkü kaçış oyunları fiziksel kuvvetten ziyade zihinsel kuvvete bakar. Bu yüzden ortalama bir kaçış oyununda fiziksel etkinliklerle çok fazla karşılaşmazsınız. Tabi bu söylediklerim korku oyunları için geçerli değildir çünkü korku oyunlarında bolca koşma ve kaçma mevcuttur.

Ortalama bir kaçış oyununda karşılaşabileceğiniz fiziksel etkinlik ve aktiviteler kısıtlıdır. Genelde sürünmek veya tırmanmak gibi şeyler vardır. Dar alanlara veya gizli yerlere çıkmak için yaptığınız etkinlikler yani. Bazı gizli bölmeleri açmak için çokta ağır olmayan bazı yerleri itmeniz gerekebilir bazen. Ama bunun dışında fiziksel etkinlik olarak pek fazla karşınıza çıkabilecek şey yoktur.

Fiziksel etkinlik pek fazla bulunmasa bile, kaçış oyunları sizi fiziksel olarak yorar. Neden mi ? Çünkü zamana karşı yarışıyorsunuz. Bulmacalara kafa yordukça beyniniz şeker tüketiyor. Zamanı kontrol ettikçe geride kalabilmiş olabileceğiniz hissiyatı sizi sürekli diken üstünde tutuyor. Böylece bol bol adrenalin salgılıyor bedeniniz. Hele birde son 10 dakikaya girdiyseniz, ufacık alanda bile 10 dakika boyunca hızlıca bir duvardan bir duvara bir ipucundan öbür ipucuna koşturmaya başlıyorsunuz.

Outdoor veye Kurumsal Etkinlikler

Bunlar ortalama kaçış oyunları değildir. Genelde istek üzerine veya özel bir durum için hazırlanmış oyunlardır. Bu tarz oyunlarda fiziksel etkinlik ile karşılaşma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Açık veya geniş alanda olmaları . Fiziksel özgürlüğe daha çok yer açar. Bu da oyunların tasarımında fiziksel olarak ufak tefek şeyler ekleyerek oyunu canlandırmaya yarar.

Bu tarz oyunlarda bulmacalar arası tempolu koşuyla veya uzaktan bir şeyleri vurma veya elinizdeki malzemeleri bir yere basket atma gibi ufak tefek fiziksel etkinlikler ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu tarz oyunlar yer yer normal kaçış oyunlarından daha yorucu olurlar.

Oyunlar ve Oyunlar

Ne olursa olsun biz kaçış oyunundan terlemeden çıkan bir insan görmedik. Gerek fiziksel , gerek zihinsel karşınızda ne olursa olsun. Zamana karşı yarışmak sizi her zaman adrenalinle dolduran bir durumdur. Ve hiç yerinizden kalkmadığınız bilgi yarışmalarında bile ter dökersiniz. Ama kaçış  oyunları ne kadar zihinsel olsa da, sizi etrafta dolaşma ve detayları görebilmek için bol bol eğilme, kalkma tırmanma ve sürünme gibi hafif fiziksel etkinlik çemberine giren aktivitelerle karşı karşıya bırakabilir.