Gerçek Kaçış Oyunları

Gerçek Kaçış Oyunlarında Süre

gerçek kaçış oyunlarında süre

Gerçek Kaçış Oyunlarında Süre, adlı bu yazımızda sizin için çok önemli bir konuyu bir çeşit örnek olay incelemesine sokacağız!

Gerçek Kaçış Oyunlarında Süre ve Zaman Yönetimi!

Önceki yazılarımızda gerçek kaçış oyunlarının tarihinden, nasıl oynanır detaylarından bahsetmiştik. Genel olarak bu tarz oyunlar gerçek zaman ve mekan üzerinden kurgulandığı için oyunun kapsamına göre ortalama oyun süresi 1 saat olarak belirlenmiştir.

Tecrübeli oyuncular bu süreyi çok efektif kullanmayı bildikleri için girdikleri oyunda kalan sürenin heyecanına kapılmadan soğuk kanlılıkla bulmacaları çözer ve görevlerini başarıyla tamamlar.

Gerçek kaçış oyunlarına yeni olan oyunculara tavsiyemiz öncelikle 1 saat süreniz olduğuna takılmayın. Onun yerine zamanınızı doğru kullanın.

Gerçek Kaçış Oyunlarında Zaman Yönetimi Nasıl Yapılabilir!

1. Ekip İçi İletişim ve Paylaşım

Ekibiniz ile ortak iletişim ihtiyacınız, gereksiz zaman harcamalarının gidişatını belirliyor olacaktır. Bulduğunuz bir ipucunu bekletmeden tüm ekibiniz ile paylaşın. İpucularını asla cebinize koymayın ve ortada görünür bir yerde olduğundan emin olun. Bundan sonraki aşama bir bulmaca ile işiniz bittiğinde tüm ekibiniz bunu bilmeli. Bir bulmacanın bitmediğini düşünerek aynı bulmacanın üstünden birkaç gere geçmek size büyük zaman israfı yaptıracaktır.

2. İş Bölümünün Önemi ve Yardım Süreci

Oyun dünyasında bir yerde tıkandınız ve yardıma ihtiyacınız var. Game Master (oyun moderatörü) larımız ihtiyacınız olduğunda sizlere ipucu verecektir. İpucu alma görevini bir kişiye vermeniz ve alınan ipucularını dikkatlice dinleyip tüm ekibiniz ile paylaşacak birini seçmeniz önemli. Kulaktan kulağa alınan yardımlar oyun heyecanı sebebi ile yanlış anlaşılıp tüm ekibinize zaman kaybettirebilir.

3. Araştırma, Bulma, Çözme!

Ekibiniz ile anlaştınız görevlerinizi belirlediniz ve oyun dünyasına giriş yaptınız. Size tavsiyemiz, bölünmeniz ve oyun dünyasına kontrollü bir şekilde yayılmanız. Bulduğunuz ipucularını herkesin görebileceği bir yere toplamanız. Çözülen bulmacaların ipucu notlarını, kilitlerini ve kullandığınız eşyaları ayrı ayrı gruplayarak bir yerde toplamanız.

1. maddede dediğimiz gibi çözülen bir bulmacanın kilidini / kutusunu / ipucu kağıdını oyunun sonuna kadar götürmeniz gerekmeyecektir. Gerçek kaçış oyunlarının olay örgüsü / hikayesi / ipucuları genelde tek tek kullanılır ve yanınıza almanız gereken aletler yazılı veya görsel olarak gösterilir.

4. Doğru Okuma ve Farklı Düşünme

Son olarak en sık karşılaşılan zaman kaybetme sebebine geldik. Oyun dünyası kurgulanmış bir edebiyat eseri gibidir. Size kullanmayacağınız pek çok şey gösterse de kullanacağınız asıl araç ve gereçleri yazılı ve görsel olarak altını çizer. Bu noktada okuduğunuz ipucunu veya gördüğünüz bir yönlendirmeyi mekan ile birleştirmek zorundasınız. Bazen bu yönlendirmeler oyun dünyasına çok güzel gizlenir fakat gözünüze sokulacak şekilde gösterilen ürünler aslında aradığınız ve sizi sonuca götürecek bilgileri içerir. Özellikle yazılı yönlendirmeleri dikkatli okumanız çok önemli. Yanlış okuma size zaman kaybettirecektir.

Şimdilik gerçek kaçış oyunlarında süre ve zaman yönetimi ile tavsiyelerimiz bu kadar. Bundan sonraki aşamayı siz tecrübe edip deneyebilirsiniz.

Gerçek Kaçış Oyunları Nasıl Oynanır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Bazen kaçmak için sadece 1 saatin vardır!

Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın