Gerçek Kaçış Oyunları

Gerçek Kaçış Oyunları’nın Kısa Tarihi

korkuevi, gerçek kaçış oyunları, escapist istanbul avrupa yakasında

Merhaba Değerli Kaçış Ustaları!

Ülkemizde son yıllarda aşırı popüler olan “gerçek kaçış oyunları” veya diğer adları ile “korku evi”, “evden kaçış” konseptlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Gerçek Kaçış Oyunları’nın Kısa Tarihi

Escapist Ekibi olarak sizi biraz aydınlatmak istedik. Gerçek Kaçış Oyunları 10 yılı aşkın bir süredir aslında bizlerle birlikte! İlk olarak “odadan kaçış oyunu” adıyla bilgisayar ortamında karşımıza çıkıyor. Amaç verilen sürede, bir seri bulmacayı, ipuçlarını takip ederek ve aklımızın sınırlarını zorlayarak çözmemiz.

Asıl fikir bilgisayar ortamında oynanan “point & click” türü macera oyunları ile şekil alıyor. 1980’lerden beri var olan bir konsept olmasına rağmen 2000’li yıllarda “kaçış oyunu” veya “odadan kaçış oyunu” gibi kendine has bir oyun türü olarak karşımıza çıkmakta. Pek çok yazılım evi bu oyunları farklı platformlarda geliştirerek neredeyse sonsuz içerik yelpazesi ile dünyada geniş bir kitleye hitap ettiler.

Sayısız miktarda üretilen ve internet üzerinden oynanan kaçış oyunlarının gerçek hayata geçmesi çok sürpriz olmadı. Japonya’da 35 yaşında Takao Kato‘nun çalıştığı yayımcı bir firma olan SCRAP Co. ile 2008 yılında ilk ticari Gerçek Kaçış Oyunu’nu geliştirdi. Tabii ki hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmaya başladı. İlk defa oyunculara kendi hikayelerinin kahramanı olma şansı verildi diyebiliriz. Oynayabilecekleri farklı hikayeler ile belirli bir süre zarfında kendilerini gerçek dünyadan başka bir gerçekliğe taşıyarak alternatif bir tecrübe ve eğlence kültürünün parçası oldular.

Şirket Çalışanları Motivasyon Etkinlikleri

Neredeyse tüm kaçış oyunlarında (hem dijital hem de gerçek kaçış oyunları) oyuncular bir hikaye ve bir görev ile oyun ortamına giriş yaparlar. Oyun alanının fiziksel olarak tecrübe edilmesi oyuncuyu çevreleyerek kendini oyunun bir parçası olarak hissetmesinde etkili olmakta. Bunun dışında doğası gereği, ekip olarak oynandığından ötürü takım çalışması ve motivasyon etkinliği olarak da harika bir deneyim sunmaktadır!  Bu özelliğinden dolayı da kaçış oyunları, şirketlerin kurum içi iletişim motivasyon aktiviteleri kapsamında organize edilen kurumsal etkinlikler için en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. Profesyonel ekipler, kurumsal oyun aktivitelerinde eğlenirken aynı zamanda takım çalışması, ekip içi iletişim, yaratıcılık ve liderlik gibi yeteneklerini de geliştirebilirler.

Escapist’te Unutulmaz Bir Macera Sizi Bekliyor!

Henüz yazımızın girişinde bahsettiğimiz kaçış ustalarından biri değilseniz, hala çok geç değil! 6 farklı gerçek kaçış oyunumuz ile sizi ve ekibinizi unutulmaz bir macera keyfi yaşatmak için İstanbul Avrupa Yakası en iyi kaçış oyunlarını deneyimleyebileceğiniz merkezimize bekliyoruz!

Dilerseniz http://www.escapist.com.tr adresinden tüm oyunlarımızı inceleyebilir ve online ücretsiz rezervasyon yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda gerçek kaçış oyunlarının nesillerini inceliyor olacağız!

Unutmayın ki kaçan kovalanır…

Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın