Gerçek Kaçış Oyunları

Gerçek Kaçış Oyunu Kuralları

gerçek kaçış oyunu kuralları

Gerçek Kaçış Oyunu Kuralları nelerdir. Bilenler için bir hatırlatma ama bilmeyenler için önemli olduğunu düşündüğümüz konulardan bir tanesi oyun kuralları.

Kurallara niye ihtiyaç var ki; oyun alanına girelim oynayalım çıkalım diyen müşterimiz çok oluyor. Bizim bu konudaki görevimiz kuralların aslında oyuncuyu sınırlamak için değil, aksine oyun dünyasından en fazla nasıl faydalanabilirler göstermek.

Gerçek Kaçış Oyunu Kuralları Nelerdir ?

Öncelikle her kaçış oyunları merkezinin kendine özgü temel kuralları vardır. Escapist olarak bizim kurallardan önce gösterdiğimiz ve anlattığımız konu iletişim panellerimiz. Pek çok farklı korku evi, evden kaçış ve odadan kaçış oyununda malesef oyunculara dış ses ile müdahale edilir. Bu oyuncuyu ciddi manada oyun dünyasından koparıcı bir harekettir. Bazı oyuncular dışarıdan gelicek sesin tonuna, sessiz kalması vs gibi durumlarda oyun akışından faydalanarak avantaj sağlamayı deneyebilir. Bunun önüne geçmek için oyun alanlarına iletişim panelleri ekledik. Oyuncu istemediği sürece dışarıdan bir yadım almamakta. İletişim panelimizin bir diğer amacı ise güvenlik önlemlerimiz fakat bu konuyu daha detaylı bir şekilde “gerçek kaçış oyunlarında güvenlik” başlığı ile bir sonraki yazımızda inceliyor olacağız.

Gerçek Kaçış Oyunu Kuralları’na geri dönersek sırasıya aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.

1- Sağlık Problemleri

Herhangi bir gerçek kaçış oyunu oynamadan önce mutlaka Game Master (Oyun Moderatörü) ların bilmesini gerektirecek bir sağlık sorununuz varsa bilgilendiriniz. Oyun dünyaları tema ve dekorasyon olarak farklılık göstereceğinden ötürü sizleri zor duruma sokacak veya sağlınıza bir tehdit oluşturacak durumların önceden tespiti çok ama çok önemli. Fiziksel olarak veya diğer sebeplerden ötürü oluşabilecek engelleri sizleri doğru oyuna yönlendirerek korumak ilk önceliğimiz.

2- Yaş Grupları

Her çocuk oyun oynamak ister. Gerçek Kaçış Oyunları da aileler için harika bir aktivitedir. Çocuklarınız ile kaliteli zaman geçirmenizi destekliyoruz ancak bazı oyunlarımız tema gereği korku / gerilim içermektedir. Küçük arkadaşlarımızın ayarlarını bozmamak adına yaş gruplarına gösterdiğimiz uyarıları lütfen dikkate alınız. Korku temalı oyunlarımız için 15 yaş sınırımız vardır. Diğer macera oyunlarımıza, ebeveynleri ile birlikte ve 15 yaşından küçük arkadaşlarımıza eğlencenin kapısını aralıyoruz!

3 – Sarı Siyah Bant Uyaranı

Oyunlarımızda bazı teknik alanlar çok oyun dünyasının atmosferini bozmayacak şekilde sarı siyah bantlarla çevrilmiştir. Bu alanlar oyun dünyasına ait değildir. Bizim elektronik veya hassas mekanik sistemlerimizin bulunduğu alanları işaret etmektedirler. Bu alanlar ile ilgilenmeniz oyun dünyasında bir tahribata ve oyun akışına zarar verebilir. Ama en iyimser ihtimal ile bakarsak işinizin olmadığı bir bölüm olması sebebi ile sizlere sadece zaman kaybettirecektir.

4 – Fiziksel Güç Kullanımı

En önemli kurallarımızdan biri fiziksel güç kullanımı. Unutmayın ki gerçek kaçış oyunları, gerçek mekanlarda ve gerçek dekorasyonlar ile oynanan bir oyun türü. Bulduğunuz her bir malzeme oyun alanının bütünlüğünü sağlamaktadır.  Herhangi bir sebepten olursa olsun fiziksel güç kullanarak vereceğiniz bir hasar ve sonrasında elde edeceğiniz ilerleme sizin ve ekibinizin macera akışını değiştirecek ve alacağınız zevki yarı yarıya azaltacaktır. Açılmaması gereken yerlerin hepsini işaretlememiz çok zor. Bu sebepten oyuncularımızı oyun alanına almadan önce mutlaka ikaz ediyoruz. Ayrıca, oluşabilecek herhangi bir hasarın sizin için olmasada sizden sonra aynı oyun dünyasını tecrübe edecek ekipler içinde önemli olduğunu hatırlatmak ve bu uyarılarımızı dikkate almanızı rica ediyoruz.

5 – Dekorasyon Üzerinde Gezinmek

Bir önceki maddemiz fiziksel güç kullanımı üzerineydi. Bu maddemiz ise var olan dekorasyon üzerin çıkılma veya yerinin değiştirilmesi durumu. Oyun alanındaki her bir oyun elemanı erişebileceğiniz ve ulaşabileceğiniz şekilde yerleştirilmiştir. Herhangi bir şekilde var olan dekorasyonlarımızın üzerine çıkmanız sadece kendinize zarar verme ihtimalini arttırmıyor üstüne 4. maddemizde üzerinden geçtiğimiz oyunun sürdürülebilirliği konusunda bizlere sorun çıkartabilecek hasarlara sebebiyet verebilir.

6 – Partilemek (İtişip Kakışma)

Oyun alanlarının size yaşayacağınız maceranın atmosferini vermek üzere dekore edildiğini unutmayın. Özellikle korku evi temalı oyunlarımızda dizlerinizi titretecek efektlerimiz ve süprizlerimiz olacaktır. Bu durumlarda korkmayın demiyoruz ama kendi sağlınızı ve ekip arkadaşlarınızın güvenliğini göz önünde bulundurun.

7 – Uyumayın!

Evet bazen kendinizi bir otel odasında bir gizemi çözerken bulabilirsiniz. Ve sizi kendine çağıran bir koltuk ve yatak oyun dünyasında olabilir! Unutmayın ki zamana karşı yarışıyorsunuz. Eğlence oyunun kendisinde! Ekibinize güvenin ve görevinizi zamanında tamamlayın! Uyanık olun ve uyumayın!

8 – Oyun alanına kabul edilmeyen materyaller

Gerçek kaçış oyunları sizi gündelik hayatınızdan 1 saat kopararak bambaşka bir dünyaya geçiş yapmanızı sağlayan ve tüm günün stresinden sevdikleriniz ile kaliteli vakit geçirmenizi hedefleyen bir oyun türüdür. Cep telefonlarınız veya herhangi bir dijital kayıt yapan cihazlar, delici, kesici ve yanıcı malzemeleri oyun dünyasına kesinlikle almadığımızı belirtmek isteriz. Aynı şekilde tank top tüfek gibi ağır sanayi hamlelerinizi de dışarıda bırakmanız önerilir. Oyun alanında elektronik sistemlerimizin olmasından ötürü herhangi bir sıvı içecek ile oyun dünyasına giriş yapılamaz. Su vs gibi ihtiyaçlarınızı oyun dünyasına girmeden halletmeniz sizin için faydalı olacaktır.

9 – Kamera ve Kayıt

Oyun alanlarımız size daha iyi hizmet verebilmek ve ihtiyacınız olduğunda doğru yönlendirmek adına kamera sistemleri ile takip edilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kuralları uygulamamanız durumunda Game Master (Oyun Moderatörü) iletişim panelinden arayarak veya oyun dünyasına girerek uyarılarda bulunabilir.

Olabilecek en basit şekilde gerçek kaçış oyunu kuralları ve uygulamaları açıklamaya çalıştık. Dilerseniz escapist.com.tr internet sitemizden kurallarımızı okuyabilirsiniz.

Umuyoruz ki sizler için faydalı ve açıklayıcı bilgileri verebilmişizdir. Bizim için en önemli unsur oyun dünyasında keyifli bir vakit geçirmeniz ve görevlerinizi başarı ile tamamlamanızdır.

Hoşçakalın.

 

 

 

Bir Cevap Yazın