Genel

istanbul’un En Gizemli 5 Yeri

istanbul’un En Gizemli 5 Yeri

1.Bakırköy’ün Perili Köşkü

İncirli istikametinde, cadde üzerinde ilerlerken modern binaların arasında bakımsız bir köşk dikkatinizi çekiyor. Bu köşk yaklaşık 200 yıllık. Sahibi, şu anda orada yaşamıyor ama restore ettirmeyi düşünüyormuş. Evin içinde yaşayan aile ise hâlinden oldukça memnun, söylentilerin aksine, gayet normal bir hayat sürüyorlar. Ailenin annesi, bu köşkte büyümüş, onun babası da tarihi yapının uzun yıllar emektarı olarak görev yapmış. Semt sakinlerinin inanışına göre köşk perili… Hatta çıtayı biraz daha yükseltiyoruz, televizyon kanallarının bir dönem yaptığı haberlere göre, bina senede bir kere kayboluyormuş.

2.Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk’tan, Beylerbeyi’ne doğru giderken tam tünele girmeden önce sağ tarafınızda yükselen beyaz yapı şu anda, özel bir şirketin bünyesindeki arazinin içinde yer alıyor, restore edilmiş şekliyle çok da havalı. Eskiden de havasından geçilmezdi. Çünkü kendisinin özellikle çocukluğu Beylerbeyi’nde geçmiş kişiler için yeri ayrıdır… Yanından arabayla geçerken bile korkardı insan. Köşk, 1885 yılında, Mahmud Cemil Efendi tarafından yaptırılmış. Kendisi Cemil Molla ismi ile meşhurmuş. Geçmişten hafızalarda yer alan anılara bakılacak olursa, köşk uzun yıllar restore edilememişti, hatta semt çocuklarının dilinde hep, “işçiler burayı bir türlü yenileyemiyorlar, hepsi geldiği gibi kaçıyorlarmış” söylentileri dolaştı uzun zaman.

 3.Molla Zeyrek Camisi

Fatih’te, Zeyrekhane olarak bilinen bölgedeki Molla Zeyrek Camisi, İstanbul’un fethinden sonra Pantokrator Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle ortaya çıkmış bir yapı. Caminin şu anda park hâline getirilmiş arazisine bakan sokak ise oldukça esrarengiz. Orada çocukluğu geçenlerin anlattığına göre, parkın olduğu yer eskiden bir ahırmış ve ahırın içindeki kuyu ve altındaki mahzen, korkulan bir yermiş. Geceleri, ahırdan çığlık sesleri duyulurmuş, Hayvanını bağlayanlar, akşamları buraya gitmeye korkarmış. Ahırın altından Ayvansaray’a giden bir tünelin varlığı konuşulurmuş. Şimdi o ahırdan hiçbir iz yok, yerinde manzarası güzel bir park var. Geceleri çığlık sesleri duyduğunu iddia edenler ise hâlâ mevcut.

 

4.Cevahir Bedesteni

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en gizemli mekânlarından biri olan Kapalıçarşı, dünyanın en eski alışveriş merkezi olma özelliğine de sahip. Zira bu mistik ve kozmopolit mekân, gün içinde binlerce turisti ağırlıyor. Kapalıçarşı’nın bir diğer özelliği ise, ezoterik tarikat üyelerinin buraya gelmesi. Çünkü tarikat üyelerinin inancına göre, “Cevahir Bedesteni”ndeki bir nokta farklı bir zaman boyutuna açılıyor. Tekin değildir denemez, ama çok mistik olduğu kesin.

5.Escapist

Türkiye’nin ilk resmi odadan kaçış oyun merkezi olan Escapist. Trump Avm’nin en alt katında, otopark çıkışının oradadır. Bir söylentiye göre, Escapist’in bulunduğu bölgede daha  AVM bile yapılmadan önce içinde bir çekirdek ailenin oturduğu bir gecekondu mevcutmuş, gecekondu tam olarak Metruk oyununun bulunduğu yerin üzerindeymiş. Bir gün silah seslerine koşan mahalleli, anneyi ve iki çolcuğu evde vahşice kesilmiş bir şekilde bulmuş, baba da kenardaki koltukta tüfek ile kendi kafasına sıkmış , bütün gecekondu kan içindeymiş. Cinayetleri baba işlemiş gibi duruyor olsa da mahalleli babanın çok iyi bir insan olduğunu kendisi fakir olmasına rağmen fakire fukaraya yardım ettiğini ailesine de çok iyi baktığını bildikleri için teorileri , eve gelip bu manzarayla karşılaşan babanın intihar etmiş olması yönünde olmuş. Mahalle bir daha asla huzurlu olamamış, geceleri ağlama sesleri sokağı doldurup dururmuş. Sonra AVM inşaatı başlamış , yine tam Metruk oyununun olduğu bölgenin inşaatı yapılırken, bir işçinin kaza geçirip öldüğü söyleniyor kayıtlara göre, işçi çimento düzleştirirken yüksekten taşınan 20 tane uzun demir parçasının kötü bağlanma sonucu işçinin üzerine düştüğü söyleniyor. En son olarak Metruk oyununa giren bir grup insanın oyun esnasında bir anda kaybolduğuna ve daha hala ortay çıkmadığına dair söylentiler mevcut. Ben bile aslını bilmiyorum ya da yönetim gizli tutuyor.