Gerçek Kaçış Oyunları

Kaçış Oyunlarında Kilitler

Kaçış oyunlarında kilitler dediğimizde aklımıza ilk gelen şeyler, asma kilitler ve anahtarlar değil mi? Biz de tam olarak bundan bahsedeceğiz işte.

Kaçış oyunlarında kilitler dediğimiz zaman özellikle asma kilit dediğimiz zaman düşünebileceğimiz bir sürü çeşidi vardır. Anahtar ile açılan asma kilitler, şifre ile açılan asma kilitler, parmak izi ile açılan asma kilitler zorlarsanız belki retina tarayıcısı olan asma kilit bile bulabilirsiniz. Ama bizim yoğunlaşacağımız sadece iki tip asma kilit var. Bir tanesi anahtarlı asma kilit diğeri ise şifreli asma kilit.

Anahtarlı asma kilit için söylenebilecek fazla bir şey yoktur. Etrafı araştırın, doğru anahtarı bulun ve kilidi açın. Bu kilitlerle yaşayabileceğiniz en büyük problemler şunlar olabilir. Ya  anahtarı bulamazsınız ve dolayısı ile kilidi açamazsınız ya da anahtar veya kilit eskimiş olabilir bu yüzden kilidi bulmanız bir işe yaramaz dil bile dökseniz o kilit açılmaz.

Şifreli kilitlere gelecek olursak en yaygın olarak bilinenleri çevirmeli ve basmalı kilitler olarak ikiye ayrılır. Bu kilitler kendi içlerinde rakamlı ve harfli olarak ayrılabilirler. Bu kilitler arasında en yaygın kullanılan kilit, klasik rakamlı çevirmeli asma kilittir.

Basmalı Asma Kilit ! Bu kilitlerin şifreleri değiştirilemez. Satın aldığınızda fix gelirler. Açmak için doğru sayıları tuşladıktan sonra altındaki ufak tuşu sağa ya da sola doğru çektiğinizde açılır.

Rakamlı Çevirmeli Asma Kilitler

Çevirmeli rakamlı asma kilitler dayanıklıdır ve kolay kolay bozulmazlar, çok yoğun kullanımlar sonrası eskimeye başlarlar, rakamları rahat dönmemeye başlar fakat eski hallerinde bile iş görürler. Bu kilitler 3 rakamlı ve 4 rakamlı olarak ikiye ayrılırlar. 3 rakamlı olanlar boy ve ağırlık olarak 4 rakamlı olanlardan daha ufak ve daha hafiftir. Doğal olarak 4 rakamlı kilitler 3 rakamlılara göre daha sağlam bir koruma sağlarlar. Kişisel olarak bana sorarsanız vakti olan yeterince sabırlı bir insan 3 rakamlı bir kilidi 000’dan 999’a kadar tek tek deneyerek o kilidi açabilir. Ama şahsen ben kimsenin 0000’dan 9999’a kadar uğraşacağını zannetmiyorum.

0000 siyah çizginin hizasında duruyor. Şifreyi de aynı 0’ların şu an bulunduğu konuma getirirseniz ancak kilit açılır.

 

Bu kilitleri açmak için bulduğunuz rakamları, kilidin üzerindeki çizgiye girmelisiniz. çizgiyi tam ortalamaları gerekmektedir. Eğer tam oturmazlarsa bir tane rakam bile hafif olması gerektiği yerden yandaysa açılmaz. Bu yüzden girdiğiniz zaman bu çizgiye dikkat etmelisiniz.

Kaçış oyunlarında kilitleri açmaya çalışırken en çok yaşanan şikayet ise şudur ( en azından bize en çok buna denk geldik ) ; ‘bu sayılar dönmüyoooooo ?!? ‘ . Eğer sayılar sıkışmış ise arkadaşlar o kilit %3 ihtimalle bozulmuştur ama %97 ihtimalle şifreyi girerken kilidi elinizle fazla çekiştirdiğiniz için dişlileri sıkışmıştır. Bunun çözümü ise basit. Kilidi yukarıdan ve aşağıdan aynı anda ortaya doğru bastırın , rakamlar yeniden dönmeye başlayacaktır.

Kilitlerinizi bildiğiniz zaman bir kaçış oyununda çok daha fazla zaman kazanırsınız. Bazen insanalar bu kilitlerle çok vakit kaybediyorlar. Biz de kimin kilit bilip kimin bilmediğini anlayamadığımız için herkese kilitlerin nasıl çalıştığından bahsedemiyoruz. Bazen oyuncular kendileri soruyorlar bu durumda hemen yardımcı olup gösterebiliyoruz fakat oyundayken sadece sözlü iletişim halinde olabildiğimiz için her zaman çok faydalı olmuyor anlattıklarımız. Bu yüzden, kilitlerinizi bilin arkadaşlar bilmiyorsanız da bize sormaktan sakın ama sakın çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın