Dünya Tiyatrolar Günü Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Kaçış Oyununda Tiyatro Oynamak !

Kaçmak ya da kaçmamak işte bütün mesele bu ! Yani kaçış oyunuyla bağdaştırdınız mı kafanızda ? Aslında pek zor değil . Kaçış oyunlarında da senaryo var tiyatroda da var, sadece elinize verilmiş bir metin yok. Onu da siz yaratacaksınız.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü !

Öncelikle herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro gününü kutlarım. Tiyatrolarımızın fazlası ile azaldığı şu dönemde güzel bir oyun görebilmek cidden bir ayrıcalık. İçinde bulunduğumuz Trump AVM’nin içerisinde B3 katında tamda Escapist’in bir üst katında bir tiyatro olması da bence büyük lütuf.

Gerek oyuncular gerek yazarlar gerekse tiyatro okullarının yer yer faydalandığı kaçış oyunlarında kendi takımınızla kurabileceğiniz çok sihirli bir sahneniz olabilir. Evet belki sizi kameradan izleyen Game Master’lardan başka izleyiciniz olmayacak. Ama kendinizi bir saatlik bir senaryoda kaybetmemeniz gerektiğini göstermez.

Evet, bazı insanlar oyunlara girip onlara verilen hikayeye göre karakterlere bürünüp o oyunlarda, oyun oynadılar. Oyunlarda oyun oynamak gerçekten çok ilginç gelse de kulağa aslında bir tiyatrocu açısından düşündüğünüzde, elinizde harika bir set ve hazır bir hikaye varken, neden o role bürünmesin.

Tiyatro Hayattır,

Ve hayatların her biri orada yeniden ve yeniden canlanır. Zaman içerisinde kaçış oyunlarının bu hayatları canlandırabilmek için de harika pratik mekanları olduğunu görmüş olduk.

Bir keresinde bir tiyatro okulu kendi öğrencilerini getirip farklı oyunlara sokmuştu. Öğretmenler, öğrencilerine girmeden önce ” Sizi izliyor olacağız ve yüzlerinizde mimik görmek istiyoruz ” demişlerdi. Gerçekten de oyuncular aldıkları hikayenin üzerine kendi karakterlerini belirlediler ve oyun boyunca o karakterde kaldılar.

Bir tane korku oyununda bir oyuncu, korkunun karşısında donup kalan bir karakteri oynamıştı, oyunda korkuya dair bir şey olduğunda gerçekten de kaçmayıp orada öylece durdu. Diğer arkadaşlarının onun kolundan tutup götürmesi gerekti ve öyle de oldu.

Başka bir oyunda bir oyuncu zeki bir karakter seçmek istediğini söyledi ve evet zekice konuşuyordu fakat oyundaki bir kaç bulmacayı çözemedikten sonra oyunu bırakıp bir köşede bozuk bir şekilde oturdu. Evet belki gerçekten çok zeki bir insanın IQ’sunu taklit edemezsiniz fakat egosunu kesinlikle edebilirsiniz.

Her Şey Deneyim

Ne olmak istersen ?

Biz de bu deneyimlerden sonra. Escapist ailesi olarak, kaçış oyunlarının sadece oyunlardan ibaret olmadığını ama oynayana göre içeride yeni hikayeler ve hayatların doğabileceği, özgür senaryolu sihirli odalar olduğunu fark ettik. Bütün oyuncularımızın dünya tiyatrolar günü kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın