Genel

Ne Tarz Bir Oyuncusun?

Kaçış oyunları, ekipçe oynanan ve yaşanan gerçeklikte oynanan oyunlar olduğu için aslında kişilerin karakterlerinin en net ortaya çıktığı ve gözlenebildiği anlardandır. Birlikte geçirilen o 60 dakikada yaşanan heyecan ile kendimizi oyuna fazla kaptırıp oyunun hedefi olan son kilidi çözüp odadan çıkma, yani başarma isteği ile aslında kendi karakterlerimizi tam anlamıyla su yüzüne çkarmış oluyoruz. Bu nedenle genelde takım çalışması gerektiren bu oyunlar sırasında, oyunu oynayan ekip kendi arkadaşlarını çok daha net tanıma fırsatı buluyor.

İşte karşılaştığımız farklı oyuncu tipleri. Bakalım kendini bulabilecek misin. 🙂

1.AGRESİF
“Bunu hemen bulmamız lazım! Önce bunu yapmalıyız!’

Agresif oyuncuların aklında tek bir şey vardır, ne olursa olsun odadan kaçabilmek. Bu oyuncuları genelde odaların içinde telaşlı telaşlı koştururken, ellerine geçen kapaklı her nesneyi açıp içine bile bakmadan etrafa bırakırken ve arkadaşlarına ”İpucu arayııııın!” diye bağırırken görebilirsiniz. Oyunun heyecanını arttıran ve takım arkadaşlarına odadan kaçmanın en önemli hedef olduğunu sürekli hatırlatan agresif oyuncular, çoğu zaman takımın en çok ipucu bulan kişisidir.

2. ŞAMPİYON
“Birinci olmamız lazım arkadaşlar.”

http://49.media.tumblr.com/77e199d8d490695bbaa52b1abcd60957/tumblr_nsmfn6GMpw1rzdysro1_400.gif

Bu tarz oyuncular takımının odadan kaçacağına yüzde yüz emindir ve telaşına kapıldıkları tek şey kaçışlarının alacağı zamanın uzunluğudur. Şampiyon ruhlu oyuncular genelde oyuna agresif oyuncular gibi başlar, her türlü ipucunu toplamaya çalışır. Fakat, takımın odadan kaçamama ihtimali aklına geldikçe enerjisi düşmeye başlar ve takımını ”Yaparız biz.” gibi cümlelerle sakin bir ses tonuyla motive eder.

3. DETAYCI
   “Duvarlar mavi olduğuna göre, şifre gökyüzü olabilir.. Ya da okyanus… Deniz ya da…”

 

Detaycı oyuncular odaya girdikleri andan itibaren her şeye şüpheyle yaklaşır. Her şeyin ipucu olduğuna inanmışlardır. Her şeyin. Bu durum genellikle büyük zaman kayıplarına yol açar. Detaycı oyuncuların o anda ellerindeki bir nesneye veya görüş alanlarındaki birkaç nesnenin sayısına göre şifreleri tahmin etmesi takımın dikkatini dağıtabilir ama yine de detaycı oyuncular bazen haklı çıkıp, takım için çok faydalı olabilirler.

4. GÖZDEN KAÇIRAN
“Onunla alakası yok bence.”

Gözden kaçıran oyuncular, detaycı oyuncuların tam tersidir.  Bu oyuncular odanın içerisinde soğukkanlılıkla ve hiçbir şeyi umursamadan yürürken görülebilirler.  Detaycılar her şeyin ipucu olduğunu düşünürken, gözden kaçıran oyuncular sadece parlayan ya da aşırı belirgin objelerin ipucu olduğunu sanırlar. Çoğu şeyi gözden kaçırırlar evet ama ”Bunu neden buraya koymuşlar, ipucu değil bi’ şey değil.” derken takıma farketmeden faydaları da dokunabilir.

5. İZLEYİCİ
“Ben tam ortada durucam, korkan olursa falan bana tutunsun.”

İzleyiciler, ellerini kirletmek istemeyen ve oyunun büyük bir kısmında takım arkadaşlarıyla dahi fazla iletişime geçmeyen yalnızca etrafı gözlemleyen oyunculardır. Bu oyuncular bir gardolabın vidalarını incelerken, duvarda asılı bir tabloya bakarken, ya da toz var mı diye parmağını bir yerlere sürerken görülebilirler. Fakat her oyunda tüm takım üyelerinin aynı şeyi düşündüğü ve bulmaya çalıştığı anlar vardır. İşte böyle bir anda, izleyici tuhaf bir teori ortaya atar, ve genellikle doğru çıkar.

6. LİDER
“Arkadaşlar, öncelikle etrafı araştırmamız lazım. Sonra herkes bulduklarını birleştirsin.”

Her takımın bir lideri vardır, ama kaçış oyunlarında  baştaki takım lideriyle oyunun sonundaki takım lideri aynı olmayabilir. Farklı takım üyeleri, farklı puzzle ve ipucu çeşitlerine göre lider olabilir. Lider kim olursa olsun, en büyük görevi iletişim kurmaktır. Liderler genellikle hiçbir şifreyi bulmazlar ama takım üyelerinin her birinin tek tek yanına gidip ne yaptıklarına bakarlar ve onları motive ederler.

7.ARAŞTIRMACI
“Bi’şey buldum galiba!”

Araştırmacı oyuncular odadaki en erişilmez ve akla gelmeyen yerlere gidip oyunun gidişatı ile pek de alakası olmayan nesnelerle geri dönerler.  Bu oyuncuları fark etmek çok kolaydır, çünkü sürekli oyun dışı bölgeleri araştırırlar, tavanın köşesindeki siyah ize odaklanırlar, yerdeki parkelerin hepsini tek tek kaldırmaya çalışırlar. Yine de araştırmacılar bir takımın ihtiyacı olan ya da olmayan her şeyi bulma potansiyeline sahiptirler

8. PROBLEM ÇÖZÜCÜ
‘Arkadaşlar beni dinleyin bi’.’

Problem çözücüler bazı yönleriyle izleyicilere benzerler. Genellikle gruptan bir iki adım ileride tek başına bir ipucuna odaklanmış olarak görülebilirler. Çok zeki ve matematiği iyi olan kişiler çoğunlukla takımlarda bu rolü üstlenirler. Herhangi bir ipucu bulmayabilirler ama diğer takım üyelerinin bulup bir kenara bıraktığı ipuçlarını ellerine alıp şifreye ulaşma ihtimalleri çok yüksektir.

9.DÜZENLEYİCİ
“Bunu burayaa… Şunu da şurayaa..”

Düzenleyici oyuncular çok zekilerdir ve bulunan ipuçlarını doğru sıraya göre düzenlerler. Zaten çözülmüş şifrelere ait ipuçlarını ayrı bir yere, diğerlerini de başka bir yere özenle dizerler. Agresif ve araştırmacı oyuncular genelde düzenleyici oyuncuların dizdiği ipuçlarını alırlar ama bu hiçbir sorun yaratmaz. Düzenleyici oyuncular yeniden o ipucunu alıp olması gereken yere koyar.

Dokuz oyuncu tipinden hangisi sensin? Gel ve öğren!
Unutma, Bu Kez Kahraman Sensin.

ucretsiz_rez


Bir Cevap Yazın