Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Püf Nokta: Detay ve Damacana

Detay. . . Bunu, damacanayla karıştırmayın arkadaşlar. Damacana büyüktür geniştir bol bol su vardır içinde ama detay olamayacak kadar göze batan bir şeydir. Tabi burada damacana sadece bir benzetme. Demek istediğim bazı bariz şeyler detaydır olabilir ama genelde bir şey bariz ise detaydan çok uzakta olabilir.

Odaya girdiniz, etrafı detay için araştırıyorsunuz. Odanın içinde bir masa, bir koltuk, iki sehpa, bir masa var. Duvarda iki tane resim var. Masanın üzerinde bir takım resimler var. Masanın çekmeceleri kilitli fakat sağ taraftaki masanın kulpu yok. Resimlerden bir tanesinde büyük bir gemi var masanın tam karşısında kalan resimde ise bir surat var. Bu surat garip, biraz soyut çizilmiş bir yağlı boya resmi. Fakat gözlerden sol göz renkli sağ göz renksiz. Dolap iki bölmeli. Ortadan dikey bir şekilde ikiye ayrılmış. Soldaki kapağı açtınız özenle ütülenmiş ve asılmış bir takım elbise var. Sağdaki kapağı açtınız yine aynı elbise, fakat soldaki elbisenin önü açık, sağdakinin ise kapalı.

Bu odada dikkat edebileceğiniz bir sürü detay var. Bu odada dikkati ilk seferde çeken. Üç tane şeyden bahsettim. Ve anlattığım şeyleri fiziksel olarak aramadım bile. Bu bahsettiğim şeyler tamamen ince bakış açısı gerektiren şeyler arkadaşlar. Bu odayı biraz daha araştırsanız daha fazla detay bulabileceğinize de yüzde yüz eminim. Fakat tam olarak bu noktada detay ile damacana ayrımını yapmanız gerekmektedir.

Detay – Damacana ?

Detay, ayrıntı ile eş anlamlıdır . Detay/Ayrıntı; Bir şeyin, ayrı olmakla birlikte kendisini bütünleyen ufak parçaları, bütünün ögelerinden her biri.Yani bir kaçış oyununda ihtiyacınız olan her şey. Bu sizin ekmeğiniz. Ayrıntı sizi hayata bağlayan şey. O kapalı kapının ardında bekleyen özgürlüğün anahtarını o odada bulacağınız her ufak detay oluşturuyor.

Detayın önemini kavradı isek eğer . Size hızlı bir şekilde damacanayı açıklayayım. Damacana; su ya da herhangi bir sıvı koymak, taşımak için yapılmış, şişkin karınlı, dar ağızlı, çoğunlukla bir hasır ya da sepet içinde korunan büyük şişe. Doğru ama benim anlatmak istediğim şey şu.

Damacana daima gözünüzün önünde durur ve KİMSE DAMACANAYA BİR ŞEY SAKLAMAZ ! Bazen bazı oyuncular takıldıklarında veya ilerleyemedikleri zaman. Gözlerini detaydan uzaklaştırıp benim ” Damacana ” diye tabir ettiğim yöntem ve eşyalara başvuruyorlar. Yani odanın detaylarını incelemek yerine , koltuktaki yastığın içine bakmak odadaki halının altına bakmak, koltuğun altına bakmak masayı dolabın önüne çekip dolabın üstüne bakmak gibi ilginç ve anlamsız şeyler yapabiliyorlar. İşte buna damacana diyoruz arkadaşlar.

Şimdi bu söylediğin yerlerde kesinlikle ipucu olamaz mı ?

Olabilir . Tabi ki olabilir. Eğer bir büyük annenizin evinden kaçmaya çalışıyorsanız, bu söylediğim yerlerde zor günler için biriktirdiği bileziklerini falan bulabilirsiniz tabi ama kaçmanıza faydası olur mu orasını bilemem. Yani bulduğunuz ipucu da bir işinize yaramaz. Odadan kaçamaz iseniz bozduramayıp kullanamayacağınız bir sürü altınınız olur .

Unutmayın arkadaşlar. Her büyük şey detayların toplamından oluşur. Siz siz olun, damacanaya kurban gitmeyin.

Vöhş!

Bir Cevap Yazın