Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Püf Nokta: Martı Olmayın

Martı: Püf nokta mı ? Bizle ne alakası var lan ?

Martı Olmayın, evet doğru duydunuz. Hayır martılara karşı bir şeyim yok kendilerini çok severim çok tatlı ve eğlenceli hayvanlardır. Ayrıca karizmaları da var. Ama “Püf Nokta: Martı Olmayın” da size martıların yaptığı ve sizin yapmamanız gereken bazı şeylerden bahsedeceğim.

Martılar ne yapar ?

Martılar kaçış oyunu oynayamaz. Oyuna girdiklerinde bir köşeye konarlar ve oradan bön bön size bakarlar. Yasak olmasına rağmen verirseniz eğer odada yemek yerler. Hatta odaya tuvaletlerini bile yaparlar. Martı olmayın.

 

Bitti.

 

 

 

 

 

Şaka şaka, yani bunları yapmayın tabi ki ama yazı konusu tam olarak bunlar değil.

Denize ulaşımı olan her insan, bir dönem martılara simit, ekmek veya yem atmıştır hayatının bir döneminde. Hiç yemi attıktan sonra martıları izlediniz mi ? Ben izledim. Martıların havada yeme yakın olanlarının neredeyse hepsi yeme pike yapar. Yeme yetişemeyeceğini anlayanlar önceden vazgeçse bile yeme yakın olanlar son ana kadar pikeyi sürdürürler ve çok çevik olmalarına rağmen nadiren de olsa çarpışırlar. Buna şahit olmuşluğum var.

Peki bunun bizle ne alakası var ?

Escapist ailesi olarak en çok denk geldiğimiz görüntülerden bir tanesi şu; tek kişinin çözebileceği basit bir bulmaca üzerine 3-5 kişi aynı anda üşüşüyor.Bunu yaparak muhteşem derecede zaman kaybediyorlar. Yanlış anlamayın kimseyi suçlamıyoruz. Bu konuyla ilgisi olmayan insanlarında bulmaca çözme konusunda çok heyecanlı davranmaları ise çok normal. Şimdi size böyle durumlardan nasıl kaçınılır onu anlatacağım.

Aynı yeme atlayan martılar yemi alamadıkları gibi birbirlerine de zarar verirler. Eğer grubun dinamikleri belli ise ve grubunuzda bir problem çözücü, detaycı veya düzenleyici var ise bir bulmacayı bulduğunuzda öncelikle onlara bırakmanızı tavsiye ederiz. Eğer öyle birisi yok ise ilk kim bulduysa veya kim daha yakınsa veya bulmacaya doğru kim adım attı ise, diğer oyuncuların öncelikle onlara izin vermeleri gerekmektedir.

Aynı şekilde bulmacayı çözmeye başlayan oyuncu eğer ki çok vakit kaybetti ise,veya bulmacayı çözemiyorsa, başka bir perspektif olması açısından başka bir arkadaşına bırakmalı. Kimse martı gibi davranmamalı. Bu arada bu söylediğim şey ufak bulmacalar için geçerli. Büyük ana bulmacalar genelde bütün oyuncuların aynı anda kafasını kullanmasını gerektirir. Fakat bu ufak bulmacalarda çok büyük oranda zaman kaybedildiğini gördük. Bu yüzden, martı olmuyoruz arkadaşlar.

Bir Cevap Yazın