Genel Gerçek Kaçış Oyunları

Püf Nokta: Neden Olmasın ?

Püf Nokta: Biz buradan böylemesine kaçar mıyız ? Kaçarız . O zaman haydi . . .

Merhaba arkadaşlar, püf nokta serisine hoş geldiniz. Bu serinin birincisi olan ‘Püf Nokta:Neden Olmasın?’da size bir hikaye anlatacağım ve size çok basit ama çok fazla gözden kaçan bir püf noktadan bahsedeceğim.

Bir daha kaçarım yine tutamazlar

Vassilis Paleokostas, kendisi Yunanistan’ın Robin Hood’u zenginlerden para çalıp fakirlere vermesiyle ünlü. Genelde kullandığı yöntem adam kaçırma. Zengin firmaların CEO’ları gibi kişileri kaçırıp para karşılığında kendilerini geri iade ediyor. Buradan kazandığı paranın büyük bir bölümünü ise Yunanistan’daki fakirlere dağıtıyor. Peki bu adamı bu yazının konusu yapan şey ne ?

Vassilis’i sadece ünlü yapan şey kazandığı paranın büyük bölümünü fakirlere dağıtması değil . . .

Vassilis Paleokostas 2006 yılında ilk tutuklanışının ardından Korydallos hapishanesine gönderiliyor. İki tane ortağı manzara gezisine çıkma bahanesi ile helikopter kiralıyor. Daha sonra helikopter sürücüsünü tehdit ederek hapishane’ye doğru yol alıyorlar. Helikopteri gören hapishane güvenlikleri “teftişe gelen bir hapishane müfettişidir yahu bırakın insin” demiş olsa gerek ki helikopter avluya iniyor. Vassilis yanında birde seçmece karpuz alır gibi iki üç suçlu daha alıp götürüyor. Masal gibi hikaye değil mi? ama daha bitmedi.

2009 yılında canı sıkılmış olsa gerek ki bir kere daha yakalanıyor bu sefer bir biri kadın biri erkek olmak üzere iki ortağı yardımcı oluyor. Bu kadın ve adam bir kaç hafta boyunca Yunanistanda belli yerlere gitmek için bir tur firmasının helikopterini kullanıyorlar . Bir gün helikopter sürücüsünü bayıltıp bağlıyorlar ve kendileri helikopteri kullanarak hapishane avlusuna helikopterle yaklaşıyorlar. Bu sefer ayni hapishane muhafızlarının aynı kerizliği yapmayacaklarını düşünerek inmiyorlar. Uzun bir ipten merdiven uzatıyorlar ve Vassilis o merdivene atlıyor. Hapishane muhafızları ve helikopterdeki iş kadını ablamız silahlı çatışmaya giriyor. Ama silahlı çatışmadan yaralanan yok. Fakat raporlara göre muhafızlardan bir tanesi silahını çekmeye çalışırken kendini vuruyor . . . .evet 😀 . . .  kendini . . .

Vassilis sadece ünlü yapan şey kazandığı paranın büyük bölümünü fakirlere dağıtması değil. Kendisi aynı zamanda yükske güvenlikli Korydallos hapishanesinden kaçmış olan tek kişi . . . . . . . . hemde iki defa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . hemde aynı yöntemle 😀

Eeee adam kaçtı tamam ama püf nokta demiştin hani

Ben de tam oraya değinmek üzereydim arkadaşlar. Evet en çok gözden kaçırılan şeylerden birisidir bu. Bu ne ? İşte bu , yani şu – – – > hani bazen aklınıza önünüzdeki problemle ilgili bir cevap gelirde ” yok be aaaaaabeee çok basit olurdu ” dersiniz ya . İşte onu demeyin. Adam, tam iki defa bak bir değil iki defa aynı yöntemle hapishaneden kaçmış. Sizce o şöyle mi düşündü “yahu bir kere şansa bala kaçtık, bu sefer yemezler, bu kadar basit bir şeyle kesin kaçamam” ? Öyle düşünmüş olsaydı burada lafı geçmezdi bile.

Yani uzun lafın kısası, ya bu çok basit demeyin, aklınıza gelen şeyleri uygulamaktan çekinmeyin. Aklınıza gelen şey basit olabilir komplike olabilir ama işe yarayıp yaramayacağını denemeden asla bilemezsiniz. Bu yüzden bu püf noktayı aklınızdan çıkartmayın, olmaz demeyin, neden olmasın ? diyin 🙂

Ufak Vasillis.

 

Bir Cevap Yazın