Basın Bülteni

TLC’nin Sherlock’u ; Romandan Diziye , Diziden Oyuna

Escapist’in TLC kanalının sevilen dizisi ‘Sherlock’ için özel olarak tasarladığı PR oyun deneyimi, medya dünyasının değerli misafirleri için gecenin sürprizi oldu.

TLC PR oyun etkinliği ; cinayet mahalli .

Sir Arthur Conan Doyle’un “Sherlock Holmes” romanlarından uyarlanan ünlü ve dahi İngiliz detektif Sherlock Holmes ve azılı düşmanı dahi suçlu Moriarty’nin hikayesi gerçek bir PR oyun deneyimiyle yine bomba gibi karşımızda .  Sürükleyici ve izlerken bile zekamızı zorlayan “Sherlock” adlı BBC çıkışlı dizi, 2017 senesi yılbaşında, Türkiye’de, tüm dünya ile aynı anda TLC kanalı tarafından ekranlarımıza yansıdı. Bunun üzerine Escapist, Sherlock’u kurum içi etkinlikleri hizmeti kapsamında PR oyun etkinliği olarak düzenledi. “Sherlock “insanlara heyecanlı ve hareketli dakikalar yaşattı. Oyun boyunca takım halinde hareket etmek zorunda olan oyuncuların yer yer durup uzunca düşünmeleri gerekse de, birbirlerinin açıklarını kapatıp güzel bir takım oyunu gerçekleştirmeleriyle aşamayacakları engel olmadığını gördüler.

Katılımcıların kendilerini bir asansörden indikleri gibi oyunun içinde buldular. Bu etkinlik Zincirlikuyu Raffles Hotel’de gerçekleşti. Etkinlik, otelin toplantı odaları katının nerdeyse tamamını kapsadı. Oyunda katılımcılar geniş bir alanda zamana karşı yarıştılar.  Etkinliklerde kimi zaman oyunculara “ Neredeyiz biz, n’oluyor, oyundu hani bu “ gibi anlar yaşatan başarılı kast ekibi ise yine hünerlerini gösterdi ve oyunculara bir oyunun içinde olduklarını unutturdu. Oyuncuların dizi içerisinde gördükleri bazı eşyalar ve bazı bulmacalar da, hikayenin içine girmelerine büyük ölçüde katkı sağladı.

30’ar dakika süren ve her biri 30 kişiden oluşan grupların aynı anda hareket ettiği,  biraz koşturmalı ve biraz da ellerin çeneye konulup “ hmm “ diye düşünmeli bu eğlenceli PR oyun etkinliğinde, oyuncular yine önlerindeki bulmacaları çözmek için; UV ışıklı fenerler, mezuralar, ellerine geçen dosyalar ve yanlarındaki ajanlar gibi, bir çok canlı cansız malzemeyi kullanmak durumunda kaldılar.

Peki Bu Gönüllü Ajanlar Ne Yaptı ?

Moriarty yine hain bir planla çıktı karşımıza. Aynı anda gerçekleşecek 5 farklı suikast. Bunlardan 4 tanesi İstanbul’da gerçekleşecek. Dünyanın ileri gelen 4 bilim adamına yapılacak bu suikastler in durdurulması gerek fakat Sherlock Holmes maalesef bu sefer gelemeyecek çünkü 5. Suikast in hedefi İngiltere kraliçesi.

Aynı anda 5 yerde birden olmayacağını bilen Sherlock Holmes kendine İstanbul’dan çeşitli gönüllü insanlar seçti. Bu suikastler ile bağlantısı olan ve onları büyük bir otelde gerçekleşmiş olan cinayet mahalline gönderdi.  Cinayet mahalline varan katılımcılar MI6 ajanları tarafından karşılandı ve yönlendirildi. Toplantı odasının zemininde yatan sırtından bir tabancayla vurulmuş bir ceset vardı. Olay mahallini incelemiş olan MI6 ajanları, katılımcılara gerekli bilgileri verdi. Bu işi çözmek için tam 30 dakikaları vardı.

4 farklı bilim adamını kurtarmak için 4 gruba ayrıldılar ve başlarına atanmış birer MI6 ajanıyla beraber bu gizemi kovalamaya başladılar. İhtiyaçları olduğu zaman yanlarında ki ajanlar aracılığı ile kraliçeyi korumakta olan Sherlock Holmes’a ulaşıp yardım aldılar. Takım çalışması ve sarsılmaz bir konsantrasyon ve baskı altında yüksek dayanıklılık göstererek bu krizin üstesinden gelmeyi başardılar.

Görevlerini başarıyla tamamlayan katılımcılara İngiltere kraliçesinin bir sürpriz i vardı.  Artık her biri birer gönüllü MI6 ajanı ilan edildiler ve çıkarken onlara özel yaptırılmış MI6 kimlikleri ve hayat kurtarmış olmanın rahatlığı ile otelden ayrıldılar.

Bu olay bitmiş olabilir fakat bir çoğumuzun bildiği gibi Moriarty hala dışarıda bir yerlerde. Sherlock’un onu durdurmak ne zaman yardıma ihtiyacı olacağını asla bilemeyiz. Bu yüzden bir gözünüzü asla kapatmayın.

 

 

Bir Cevap Yazın