Gerçek Kaçış Oyunları

Sıkça Sorulan Sorular Top 7 (Soru 3)

Sıkça Sorulan Sorular Top 7 (Soru 3) e hoş geldiniz sevgili dostlar. Eğer önceki bölümleri okumadı iseniz önce Soru 7-6 sonra Soru 5-4 ve en son bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Hoş geldiniz arkadaşlar. Bu bölüm bu serimizin son bölümü çünkü önceki bölümler de 7, 6, 5 ve 4. soruları inceledik geriye son 3 soru kalıyor. Bugün 3.sorudan bahsedeceğiz.Bu son 3 soruyu çok yoğunlukla duyduğumuz için koskoca bir yazı şeklinde işlemek istedik bu soruları. İşte bize en çok sorulan 3.soru.

3.Çok Korkunç mu ?

Şimdi açık konuşmak gerekirse ve burada sadece kendi adıma konuşuyorum, bu soru sorulduğunda biraz rahatsız oluyorum. Neden diye soracak olursanız öncelikle bu sorunun sorulduğu koşulları değerlendirmemiz gerekiyor. Bu soruyu iki koşulda soruyor insanlar.

1.Durum

Etrafı gezip buranın nasıl bir yer olduğunu anlamaya gelmiş rezervasyonu olmayan bir grup arkadaş bizden oyunlar ile ilgili bilgi almakta.

” Game Master: . . . Metruk ve Salgın ise korku oyunlarımızdan’dır.

Oyuncu: Nasıl korku ? (Bu da çok komik bir soru ama o kadar sık sorulmuyor)

Game Master: Yani oyunda bir şeyler ile karşılaşabiliyorsunuz .

Oyuncu: Peki çok korkunç mu ? ”

Şimdi koşul 1 de o kadar rahatsız olmuyorum neden diye sorarsanız , yani bilgi alma amacı ile gelmişler neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar ki zaten bu yüzden bilgi alıyorlar. Bu gayet normal bu durumda anormal bir şey yok.

2.Durum

2.Duruma gelirsek 2. durum da kendi içinde 2’ye ayrılıyor. Öncelikle 2. durum şöyle ki ; korku oyunlarından birine rezervasyon yapılmış hep beraber gelinmiş şu anda ya check-in işlemleri yapılıyor ya da oyuna girmek üzere kurallar anlatılıyor ve brifing veriliyor. Bu nokta ise senaryo şöyle ikiye ayrılıyor;

1.Senaryo

Soruyu soran kişi hangi oyuna gireceklerini buraya gelene kadar bilmiyordu . Bu durum da ” Çok mu korkunç ? ” diye sorulduğu zaman tedirginliği çok net anlayabilirim. Haberin olmadan geliyorsun ve korku oyununa girdiğini öğreniyorsun, bu noktada sorulması da hiç problem değil. Ama ;

2.Senaryo

Herkes beraber iken rezervasyon yapılmış. Herkes neye gireceğini çok iyi biliyor. Hatta oyunun hikayesi falan okunmuş siteden. yine dediğim gibi check-in veya brifing aşamasında biri yine bu soruyu soruyor “Çok korkunç mu ?” bu noktada ” Yok yahu ne korkuncu içeride hoyrat unicornlar geniş vadilerde koşarken, çifte gök kuşakları tepelerin ardından güneş ile dans ediyor, pembe pembe akan şekerleme şelalelerinde, tatlı ufak peri kızları yüzüyor. Hatta öyle bir diyara gireceksiniz ki içeride siyah rengi yasak bu yüzden üstünüzde siyah ne varsa çıkarmanızı rica edebilir miyim ? ” demek geliyor içimden.

Sonuç olarak aslında “çok korkunç mu ?” sorusuna verdiğimiz cevap genelde şu dur ” korkup korkmamak biraz da size bağlı biz bununla ilgili net bir yorum yapamayız ama oyun korku oyunu” yine de “çok korkunç mu?” sorusunu oyuna girecekken sormayın bence , çünkü korku oyununa giriyorsunuz oyunun amacı korkutmak, az da olsa, çok ta olsa amacı korkutmak olan bir yere giriyorsunuz, korksanız da, korkmasanız da.

 

Soru 7 ve 6

Soru 5 ve 4

Soru 2

Soru 1