Genel

Teori: Ya Kaçış Oyununda İsek

Teori : Ya hepimiz kocaman bir komplonun parçası isek ( her komplo teorisi böyle başlar zaten ). Kaçış oyununda olup olmadığımızı nereden bileceğiz. Ben bilmiyorum şahsen.

Teori mi ? ne Matrix’ler ne Truman Show’lar gördük be !

Evet teori . Hepimiz bir Matrix bir Truman Show izlemişizdir. Hemen hatırlatalım. Dünyanızın aslında o dünya olmadığı. Başkaları tarafından yönetildiği ve etrafınızdaki her şeyin kurgu olduğunu düşünün.

Matrix

Matrix’te insanlar ve makineler birbirleriyle savaşır ve makineler yener. İnsanlar önceki savaşlarda, makinelere güneş enerjisinden faydalanmasın diye gökyüzünü kapatacak bir bomba hazırlamıştır. Bunun sonucu olarak makineler savaşı kazandıklarında insanları köle ederler ve insanların vücut enerjilerini kendi bataryaları olarak kullanırlar. İnsanları ise uyku halinde ufak sıvı hücrelerde tutarlar. İnsan vücudu, beyin çalıştıkça enerji üretir. Bu yüzden beyinler çalışmalı diyen makineler insanları uyku halindeyken sanal bir “Dünya” ya bağlayıp orada yaşatırlar. İnsanlar ne olduğunu bilmeden uykularında birbirlerine bağlı olarak 2000’lerin Dünyasında yaşamaya devam ederler.

Truman Show

Truman adlı çocuğumuz doğduğu andan itibaren hayatı canlı yayında verilmektedir. Adı “Truman Show” konulmuştur ve şovun yapımcısı olan kişi “Truman”ın bütün telif haklarını ( ebeveynliği bile ) üstüne almıştır. Truman’dan habersiz her anını televizyonda verir ve dünyada en çok izlenen şov olur. Bütün dünyanın işi gücü bırakıp bir adamın normal hayatını pembe dizi gibi izlediğini düşünün. her gününü her saniyesini hatta uykusunu bile. Bu çocuk büyüdükçe gerekli olan kayıt cihazları malzemeler ve prodüksiyonda büyür. Sonunda tamamı prodüksiyon olan bir kasaba etrafı uzaydan bile görülebilen bir kubbeyle kaplanır. Tamamı settir ve bu sette gece gündüz bile kontrol edilebilir. Günün birinde her şeyin karısının, ailesinin hatta çocukluk aşkının bile bir kurgu olduğunu fark etmeye başlayan Truman, orta yaşında ergenliğe girer ve oradan kurtulmaya çalışır.

Ya biz kaçabilecek miyiz ?

Peki, ya biz uzaylılar tarafından dünyaya atıldı isek. Ya dünya şartları uzaylılar tarafından bir kaçış oyunu olarak belirlendiyse. Bir düşünün, sürekli diken üzerindesiniz, kaçırdığınız belediye otobüsünü yakalamaya çalışırken, önümüzdeki sınavlara hazırlanırken, işe gidip gelirken, hayatta kalmaya çalışırken. Bir de etrafımızdaki her aletten her eşyadan faydalanmamız gerekiyor. Her şey başka bir şeyi açıyor. Her şey başka bir kolaylık sağlıyor veya bize bir şeyler katıyor. Oyunun sonu neresi başı neresi ? Etrafımızda başka oyuncular var ama bir sürü de bilgi kirliliği var yanlış bilgi var. Hele birde eksik bilgilere ne demeli. Örneğin Escapist uzaylılar tarafından ” En iyi kaçış oyunu içerisinde kaçış oyunu ” ödülüne layık görüldü ama bu bilgi nerede ? Hiç bir yerde bulamazsınız. Aman tanrım . . . yoksa bu bir . . . Escapeception mı ???

Bir Cevap Yazın